Özel Güvenlik Sigortası

Özel Güvenlik Sigortası olarak bilinen Özel Güvenlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası bir üçüncü şahıs sorumluluk sigortası türüdür.

Bu sigortada özel güvenlik personeli mevzuat çerçevesinde görevini yerine getirdiği sırada üçüncü şahıs kişilere veya bu kişilere ait varlıklara bir zarar vermesi durumunda özel güvenlik sigortası bu hasarları tazmin eder.

Özel güvenlik sigortasında personel sayısına göre ve özel güvenlik personelinin görev yerlerine görev teminat tutarları farklılık gösterir. Bu teminat tutarları sabit olup, aşağı yukarı değiştirme imkanı yoktur.

Bununla birlikte özel güvenlik sigortası için kişi başına düşen sigorta primi ise oldukça değişkendir. Sigorta sektöründe 10 TL’den 30-40 TL ye kadar sigorta şirketleri primlerini belirlemekteler. Özel güvenlik işinin yapıldığı projedeki tüm personel değişikliklerinin de poliçeye aynı anda işlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda zarara müdahil olan güvenlik personeli için sigortasının olmaması istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Özel güvenlik sigortası alanında faaliyet gösteren sigorta şirketleri ve sigorta acenteleri oldukça azdır. Özel güvenlik sigortasının iş yükü fazlalığı ve azami dikkat istemesi, bunun yanında bu konuyla ilgilenen sigortacının konusunda uzman ve tecrübeli olması zorunludur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: