Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2020

İlk defa araç alacaklar için trafik sigortası fiyatlarının ne civarda olduğu önemli bir konudur.

Araç alırken yapılan uzun araştırmalardan sonra aracın ekspertizine, noter satış işlemine, gerekiyorsa bakımına, lastiğine vs. yapılan masraflar nemli bir toplama ulaşıyor. Bunlarla birlikte araca ait zorunlu trafik sigortasının yapılması en önemli sorumlulukların başında geliyor.

Trafik sigortasında primler, aracın plakasına göre, cinsine göre ve daha önce bir aracınız varsa bu araçtaki hasar durumunuza göre değişkenlik gösterir. Daha önceden bir aracınız olmadıysa noter satışıyla veya sıfır kilometre bir araç aldığınızda bu aracın sigorta primi 4. basamaktan yani orta seviyeden başlar. İlerleyen yıllarda herhangi bir kazanız olmadıkça indirimleriniz artar ve 5,6,7. basamaklara çıkarsınız. Ancak hasarınız olursa da alt basamakla iner ve sürprim alırsınız.

Bunlarla birlikte son çıkan uygulamayla birlikte sigorta primlerine her ay otomatik % 0,75 oranında zam yapılmaktadır. Tabii bu zam vadesi devam eden poliçeleri etkilememektedir.

Trafik sigortası yaptırmak için noter satış tarihinden itibaren 15 günlük bir süreniz bulunmaktadır. Ancak hiçbir zaman zorunlu bir neden olmadıkça bu süreyi kullanmayı düşünmeyin. İlk fırsatta kendi adınıza poliçenize sahip olmanız olası bir hasar durumunda başınızın ağırmasını önleyecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: