Sigortacılık ve Aktüerya Bölümü Mezunlarına Küçük Öneriler

Öncelikli tavsiyem şudur ki, kesinlikle  günübirlik düşünmeyin. Yani, 4 -5 yıllık öğrenim süresi var. Bu sürenin sonunda bir sigorta şirketinde çalışan, bir sigorta acentesi veya bir sigorta şubeliği şeklinde sektörde yer alabileceksiniz. Aslında bu süre de önemli değil. Daha önemli olan bu eğitim süreci içindeki boşlukları, yaz dönemini, ara tatilleri nasıl değerlendiriyorsunuz. Çünkü, tatillerin haricindeki eğitim dönemindeki dersleri tüm öğrenciler eşit bir şekilde alıyor ve eşit bir şekilde devam ediyorlar. Yani farkınızı standart örgün eğitimin dışında ortaya koymalısınız.

Bu aşamada en önemli tavsiyem şu. Herhangi bir mesleği tanımak istiyorsanız o sektörde staj yapmalısınız. Stajlarınızı 3 haftalık 4 haftalık mecburi sürelerde değil, olabildiğince uzun yapmaya çalışı. Gençlere önerimiz bu. İkincisi, sigorta sektörüne girme niyeti varsa, en başta sabırlı olup olmadığınıza biraz bakmanız lazım. Yani sabrı önemsiyoruz çünkü sigortacılık deneyimle olur, sabırlar olur. Yani bugün bir sektör mensubu olarak baktığımda memleketteki her sanayi sektörü için yorum yapacak durumdayım ancak mesleğe girdiğim gün bunlardan hiçbirini tanımıyordum. Dolayısıyla sabır lazım, sabırlıysanız ve öğrenmeye açıksanız ve her gün değişik birşey öğrenmeye iştahınız varsa bu sektör tam size göre.

Ama tanımadan da, sigortacı da olabilirsiniz. Bir şekilde, plansız bir şekilde sektöre girmişseniz sektörde kalmak için daha da çok çalışmalısınız. Onları tamamlamak için de çok emek vermek gerekir.

Tabii, yeni dönem mezunlar için sigortacılık bir meslek olarak ortada duruyor zaten ve seçme şansınız var. Bu mesleği önce öğrenmeye denemeye araştırmaya çalışın, ondan sonra mesleğe sabırla devam edip beklentilerinizi biraz daha açık hale getirsinler.

Sektöre girme kararı verdiğinizde de doğru şirkette olmaya karar verin. Çünkü yeni mezunların kendilerini geliştirmek için belli bir seviyenin üzerindeki şirketlerde olmalarında fayda var. Bu şu demek değil, daha küçük şirketlerde çalışmayın demek değil, küçük şirketin modeli farklı, büyük şirketlerin modeli farklı. Büyük şirketlerde kariyer yolları diğer şirketlerin üzerindedir. Katma değeri daha fazladır.

Yani uzun vadeli bir planla sektöre başlamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: