Sigorta Şubeliği Veren Acenteler

Sigorta sektöründe yeni trend sigorta şubeliği. Sektöre yeni başlayacak olan girişimciler veya mevcut acenteliği ve 2-3 tane şirketin yetkisiyle faaliyet göstermeye çalışan çoğu acente sahipleri artık denizin bittiğini ve farklı şeyler yapmanın gerektiğini düşünüyorlar.

Yoğun bir rekabetin yaşandığı sektörde -doğru veya yanlış- iş dönüp dolaşıp trafik sigortası için en uygun fiyatı bulma noktasında tıkanıyor. Müşterinin çoğunlukla istediği bu olunca, acenteler de artık 3-5 tane şirketin ürünleriyle ve fiyatlarıyla kendilerini sınırlandırmayıp daha farklı ne yapmaları gerektiğini araştırıyorlar. Mevcut sigorta acenteleri yönetmeliği çerçevesinde 5 acenteye kadar mevcut ildeki iş paylaşımı uygulaması da sektörün pekçok paydaşına göre sadece yönetmelikte yazan ve kimsenin dikkate alamadığı bir sınırlama. İş paylaşımının 5 acente veya 6 acenteyle yapılması arasında ne fark var olduğunu ve bunun nasıl denetleneceğini pekçok acentenin sorguladığını biliyoruz.

Sektörün diğer tarafındaysa belki de bir çözüm olarak, büyük acentelerin şubesi şeklinde faaliyet göstermek yer alıyor. Bu şekilde bir faaliyet, sigortacıların en azından bitmek tükenmek bilmeyen iş paylaşımı/iş paslaşması sürecinin önüne geçiyor ve operasyon yükünü oldukça hafifletiyor. Muhasebe, vergi ve diğer bazı standart işletme giderleriyle yükünü azaltıyor. Diğer taraftan küçük ve orta ölçekli acenteleri, sigorta şirketlerinin bitmek tükenmek bilmeyen hedef baskısından kurtarıp rahat bir üretim yapmalarını da sağlıyor. Sektördeki acentelerin bir bölümü şube şeklinde faaliyet gösteren büyük acenteleri bir kaşıkta boğacak ölçüde kıyasıya eleştirirken, diğer bir bölümü de kanun kural çerçevesinde olduktan sonra, yani bu işi bakkalda, manavda, emlakçıda, gayri resmi yapmaktansa, belirli bir çerçevede mevzuata uygun şekilde yapıldıktan sonra desteklediklerini de açıklıyorlar. Pekçok büyük veya küçük ölçekli acentenin sorgusuz sualsiz ekran/sistem dağıttığı bir sektörde, birkaç büyük acentenin bunun dışına çıkarak resmi bir şube çalışması içerisinde yol almaya çalışması açıkaçası takdir edilecek bir çaba.

İstanbul, Ankara, İzmir ve birkaç büyük şehirde yer alan bu acenteler komisyon paylaşımı şeklinde bir organizasyon yapısını yürütüyorlar. Üretime bağlı komisyon oranını da yüksek tutan acenteler de mevcut olduğundan, sektöre sigorta şubeliği şeklinde başlayacak olan girişimcilere kalan sadece sigorta şubeliği veren acenteler arasından en doğru tercihi yapmak kalıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: