SEGEM Sınavı Online Yapılabilir mi?

Bilindiği üzere pandemi nedeniyle 2020 yılındaki SEGEM sınavlarının bir kısmı ertelenmiş ve Eylül 2020 de bir sınav yapılmıştı. Sonrasında sınav takviminin uygulanmasına aynen devam edileceği düşünülerek başvurular alınmış ve sektöre giriş yapmak isteyenler sonraki sınav başvurularını yapmışlardı.

Ancak devam eden pandemi süreci nedeniyle Aralık 2020 sınavı da ertelendi ve 2021 sınav takvimi de henüz netleşmedi.

Segem sınavının ertelenmesinden olumsuz etkilenenlerin en başında sektörde teknik personel olarak iş arayışında olan kişiler geliyor. Personel SEGEM sertifikasını alamayınca işe başlama noktasında yeterlilik sağlayamayabiliyor. İşverenler de tercihini levha kaydı ve tramer süreçlerinin tam ve doğru ilerlemesi açısından SEGEM’i olan personelden yana kullanma eğilimindeler. Bu süreçte daralan iş hacminin de etkisiyle acenteler işe alım yapmakta çok da istekli değiller. Buna bir de SEGEM sınavının ertelenmesi eklenince durum iyice karışıyor.

Tam bu noktada sınava girecek kişiler ve çoğunlukla da yeni mezunlar, neredeyse tüm sınavların artık online sistemler üzerinden uzaktan yapıldığı bir dönemde SEGEM sınavının da online yapılması gerektiğini dillendiriyorlar. Konuyla ilgili yazılım ve donanımsal tedbirlerle sınavın güvenilirlik derecesi pekala artırılabilir.

Segem sınavının diğer mesleki sınavlarla kıyaslandığında çok da zorlayan bir sınav olmadığı ortadayken ve çıkan sınav sorularının her zaman için daha önce çıkan veya yayınlanan örnek sorularla neredeyse aynı olması da bu sınavın illa yüzyüze yapılmasının gerekli olmadığını bizlere düşündürtüyor.

Peki siz ne dersiniz?

SEGEM Sınavı Online Yapılsın mı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: