Katılım Sigortacılığı Nedir?

Katılım Sigortacılığı, yardımlaşma usulü ile yapılan karşılıklı bir sigorta türüdür. Arapçada “Karşılıklı Garanti Vermek” ve “Birbirine Kefil Olmak” anlamlarına gelen tekâfül sigorta kelimesi ülkemizde katılım olarak karşılığını bulur.
İsminden de anlaşılacağı üzere Katılım Sigortacılığı’nda amaç, bu sigortaya dahil olan kişiler arasında dayanışma ve yardımlaşma sağlanmasıdır. Kişiler tarafından ortak bir havuzda toplanan primler, yine grup içinde ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılır.
Katılım Sigortacılığı’nda geçerli olan bazı tanımlar vardır. Katılımcı, katkı primi, risk fonu, bakiye, katılım reasüransı, likidite imkânı ve danışma komitesi bu sigorta türünde geçerli olan başlıklardır.

Risklerin belirli bir grup içinde dağıtılması mantığı ile işleyen Katılım Sigortacılığı’nın bazı temel ilkeleri bulunur. Bu ilkeler:

Yardımlaşma amacı olmalıdır.
Sigortalılardan toplanan primler, faizsiz şekilde ve Danışma Komitesi onayından geçmiş alanlarda değerlendirilir.
Havuzda toplanan primler, sigortaya dahil olan kişilere aittir.
Teminat verilen konularda seçici davranılır.
Bu konuda uzman kişiler tarafından hizmet alınır
Dönem sonunda ortak havuzda kalan bakiye gerekli ihtiyatlara ayrıldıktan sonra kalan miktar prim sahiplerinin oranlarına göre bölüştürülür ve bu bölüştürülen miktar sosyal amaçlı kullanılır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: