Acentelere Yönetmelik Şoku

Sigorta acenteleri kıran kırana, trafik sigortasında tek fiyat mı olsun, serbest tarife mi olsun diye tartışırken, bir yandan virüs dolayısıyla daralan işleri toparlamaya çalışırken, üstüne Mayıs ayı vadeli poliçelerin önemli bir kısmı da primsiz şekilde uzatılırken… hiçbir acentenin gündeminde yokken bir anda çıkan bir yönetmelikle, kendilerine kanuna aykırı şekilde rakip olarak çıkan oluşumların artık bir resmiyet kazandıklarını gördüler.

09.05.2020 tarihli bugün yayınlanan “SİGORTACILIK KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLECEK FAALİYETLERE, TÜKETİCİ LEHİNE YAPILAN SİGORTA SÖZLEŞMELERİ İLE MESAFELİ AKDEDİLEN SİGORTA SÖZLEŞMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” le temelde mesafeli satışlara bir çeki düzen veriliyor. Bu satışlarda 3D güvenlik uygulaması aşamalı olarak devreye giriyor. Abonelik işlemlerinin yapıldığı kurumlar bünyesinde ve muayene istasyonlarında kiosk oluşturulup buradan çıkan üretimin acentelere dağıtılacağından bahsediliyor. Bu maddeler ilk anda acenteler için olumlu bir gelişme olarak görülürken karanlıkta kalan epey bir yönleri olduğu da ortada.

Ancak yönetmelikte dikkat çeken asıl maddeler ise aşağıda…

Yapılan değişiklikle “Asli işi sigorta aracılığı olmayan işletmeler” şeklinde bir kavram oluşturulup, bu işletmelerin de, sundukları mal ve hizmetlerle birlikte, bazı şartları sağlamaları ve bazı kısıtlamalar dahilinde yaptıkları aracılık karşılığında hizmet bedeli almalarına olanak sağlandı. Ve bunun da adına “sigorta hizmeti sunmak” denildi.

Sigorta acentelerinin bu maddeden anladığı, internette yoğun şekilde ziyaretçi trafiği olan herhangi bir konudaki web sitelerinin sigortacılık yapmalarının önü açılmış oldu. Yıllardır PTT, Kooperatifler ve Bankalarla rekabet etmeye çalışan acenteler için oldukça kötü bir durum bu. Bu web sayfalarına bu hak illa da tanınacaksa bu işbirliğini en azından acenteler üzerinden sağlamaları zorunlu kılınsaydı durum biraz olsun anlaşılabilirdi ancak acentelere böyle bir pozitif ayrımcılık yapılmadığına göre bu web siteleri işbirliklerini doğrudan sigorta şirketleriyle yapabilecekler.

Acenteler penceresinden bakıldığında sektörde kangren haline gelmiş çözülmesi gereken onca sorun olduğu gibi dururken, durduk yere böyle bir düzenlemenin kolayca yapılabilmesine bir anlam verilemiyor. Acenteleri temsil eden kamu temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili tavrı da merak konusu.

En Çok Tercih Edilen Sigorta Şirketi Anketine Katıl

Trafik Sigortası Fiyatları Sabit mi Serbest mi Olmalı Anketine Katıl

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: